Головна » 2017 » Липень » 11 » Лісівники роблять усе, щоб недопустити пожежі
14:31
Лісівники роблять усе, щоб недопустити пожежі

Лісова пожежа – страшна стихія, проти якої людина часто безсила. А втім майже завжди виникає вона з вини людини: необережне поводження з вогнем, непогашене багаття, необачно кинутий сірник чи недопалок у суху траву… Наслідки та втрати від пожежі у лісі – жахливі. І для екосистеми, і для місцевого населення, і для лісового господарства.

Лісівники першим ділом закликають усіх жителів, хто буває у лісі в ці спекотні літні дні, відпочиває чи вийшов по гриби-ягоди, дотримуватись правил пожежної безпеки. Попри те, у пожежонебезпечний період особливо лісова охорона завжди на варті, щоб недопустити вогненного лиха. Знають, що ні від чого не застрахований і, можливо, доведеться вступати у бій із полум’ям.

«Це вражаюча картина, коли горить ліс, а як його шкода, - пригадує пожежу досвідчений лісівник. – Вогонь тоді миттєво докотився до стіни лісу від підпалу сухої трави якимось горе-господарем. А там швидко зайнялась лісова підстилка – тільки тріскотить. Молоді сосонки спалахували як сірники. Полум’я гаряче дихає, дим клубочиться, виїдає очі, важко дихати, а ще й мусиш швидко працювати, гасити. Ми засипали смуги вогню піском, збивали гілками. Приїхали до нас на підмогу, якось за годину-другу справились. Добре, що верховий вогонь не пішов у глиб лісу, а тоді вже нам би не під силу загасити, та й у лісі тоді лишатись страшно небезпечно…»

Боротьба з лісовими пожежами вимагає неймовірних витрат коштів і ресурсів. Щоб знизити ризик їх виникнення, розробляються комплекси профілактичних заходів. Одні спрямовані на недопущення спалахів, інші - на боротьбу з вогнем і його нерозповсюдження на великі території.

Ми зробили невеличку екскурсію-огляд, які заходи вживають у лісі для попередження пожежі та на скільки готові лісівники, щоб її приборкати.

Помічник лісничого Замлинського лісництва Олександр Куць показує приміщення біля контори лісництва, де знаходиться пожежний інвентар: «Тут усе необхідне, якщо прийдеться гасити пожежу – відра, лопати, пилки, сокири, граблі, аптечки, каністри, бетони для води. Кожен день у лісництві чергує пожежний сторож. Про ситуацію в обходах майстри йому доповідають телефоном. У лісі теж задля вбереження від пожеж як і щороку, так і в цьому році зроблено чимало.»

Найперше лісовою дорогою проїжджаємо через шлагбаум. «Шлагбауми встановлюються для того, щоб контролювати і у високий клас пожежної небезпеки не допускати заїзду транспорту у лісові масиви. Слідкуємо за ними, якщо треба поновлюємо».

Тут же показує лісівник і один із обов’язкових протипожежних заходів – мінералізовані смуги. «Наявність мінсмуг затверджена у Правилах пожежної безпеки в лісах України. Відіграють вони далеко не останню роль в охороні від пожеж та мають бути правильно облаштовані. Це штучно створений протипожежний бар`єр. Як правило, робляться вони механізованим способом: проводиться оранка грунту  трактором на певну ширину. Мінеральний шар грунту оголюється, а дерен, трава, хвоя, листя та інші матеріали, здатні горіти, в процесі цього присипаються землею. Така зорана смуга перешкоджає поширенню низової пожежі на інші ділянки лісового масиву. Смуги створюємо нові і робимо догляди за минулорічними. Нині у лісництві їх протяжність понад 70 кілометрів.»

Влітку особливо у лісі багато людей. Хто – назбирати лісових дарів, хто – на відпочинок. Не лише місцевих, а й із сусідніх районів заїжджають. Саме тому, як пояснює Олександр Куць, майстри лісу кожен у своєму обході ведуть спеціальний журнал обліку відвідувачів, щоб у разі чого знати, хто був і що вчинив. А заразом і спілкуються із людьми та проводять профілактичні бесіди.

Рекреаційні пункти – саме те, що треба для пікніку. У цьому не лише зручність для відпочиваючих, а й заради пожежної безпеки. Тут є спеціально відведені місця для розкладання вогнищ, а лісник знає, де буде скупчення людей. Особливо у вихідні та святкові дні майстри лісу завжди тримають на контролі такі куточки відпочинку.

Як у місцях відпочинку, так і обабіч доріг натрапляємо на аншлаги з наглядною агітацією на протипожежну тематику, а також – із правилами поведінки у лісі.

«На сьогодні складено 4 протоколи за статтею 77 КУпАП України, - розповідає інженер з ОЗЛ Андрій Глух. – Спіймали порушників на розведенні багаття у недозволених місцях. Докладаємо максимум зусиль, щоб недопустити пожежі. На що витрачаються і чималі кошти, і об’ємні роботи. Так, по ДП «Любомльський лісгосп» створено 110 кілометрів мінсмуг та 360 кілометрів – доглядів за ними, встановлено 71 шлагбаумів для перекриття доріг, понад 20 штук аншлагів, є 52 малих рекреаційних пункти та два великих. Є пожежний автомобіль, дві пожежо-спостережні вежі, у лісництвах та в конторі -- необхідний пожежний інвентар. Щодня посилено чергують працівники лісової охорони. Основне прохання до людей – дотримуймось усі правил пожежної безпеки і шануймо ліс разом».

Переглядів: 377 | Додав: luboml | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar