Головна » 2017 » Січень » 20 » У житті диких тварин зима - складний період.
13:18
У житті диких тварин зима - складний період.

Складна зима нетільки для тих тварин, хто проводить її на ногах, але і для тих, які впадають у сплячку. Сильні морози і значне скорочення їжі укупі з лісовими мисливцями призводять до того, що не всім звірам вдається пережити цю пору. А багато з них ще й народжують дитинчат у цей непростий час.

Деякі тварини впадають взимку в рятівну сплячку. Головна умова для цього - велика кількість підшкірного жиру і затишна, добре захищена нора (барліг). Яскравий представник такого проведення часу - ведмідь. Самки ведмедя в січні-лютому народжують дитинчат, яких годують молоком.

Впадають в сплячку у своїх норах також борсуки і єноти. Причому температура тіла у них, як і у ведмедів, значно знижується через уповільнення протікання життєвих процесів. Сплять у своїх нірках і більшість гризунів: бобри, бурундуки, миші, бабаки, ховрахи та інші. Ось тільки сон у останніх переривчастий - вони прокидаються, щоб харчуватися припасеної на зиму їжею, яку ховають прямо в нірці.

Білки ж зимують у своїх гніздах, які облаштовують у дуплах дерев або на розгалуженні гілок. Причому гніздо, як правило, має два входи на випадок непроханих гостей. Навіть взимку білка часто виходить з гнізда, щоб підкріпитися захованими за літо запасами горішків, які вона складає біля коріння дерев або в дуплі.

Ну а вовка, зайця і лисицю в лісі, як відомо, годують ноги. Лисиця бігає в пошуках нір з гризунами, заєць шукає коріння, замерзлі ягоди, траву або тонкі гілочки кущів. Ну а вовк пробігає в день по кілька десятків кілометрів у пошуках їжі - кабанів, зайців та інших тварин. У зайця і лисиці також є нори, а самки вовків заводять собі лігво тільки для розведення потомства, ближче до весни. Взимку, як правило, вовки збираються в зграї, що дозволяє їм краще виживати.

Козулі взимку збираються в табунці. Верховодять у них завжди старі самки, а самці тримаються позаду. Живляться козулі молодими пагонами кущів і дерев. Для відпочинку розгрібають копитами сніг і верхній шар землі та лягають на деякій відстані одна від одної. Так краще вберегтися від ворога.

Дикі кабани в пошуках корму рухаються стадами. Вони розгрібають сніг та опале листя, знаходять жолуді, горіхи ліщини, личинки різних комах, гризуть кору дерев.

Обов’язок і неодмінна робота лісівників – дбати про дику фауну у лісі. Підгодівля тварин у люту зиму – важливий захід. З цією метою у хащах, де ходить звір, створюють підгодівельні майданчики, встановлюють солонці та інші споруди-годівниці, куди періодично підсипають корми, вивішують кормові віники.

У зимовий період важко і птахам. Усе життя птахів узимку цілковито підпорядковане пошукам їжі, адже світловий день короткий, а втрати сил і енергії значні. Птахи майже весь час тримаються поряд зі своїми кормовими ділянками. Деякі з них, синиці, сойки, горіхівки, ще з осені роблять запаси насіння, ховаючи його під корою, в тріщинах гілок тощо.

Напевно, немає потреби доводити користь підгодівлі птахів, яка взимку є одним із найреальніших шляхів допомоги пернатим.

 

Переглядів: 2446 | Додав: luboml | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar