14:56 19 липня - день пасічника | |
Робота біля бджіл – відпочинок та задоволення Пасіки у лісі – це одна із особливостей господарювання у ДП «Любомльський лісгосп». Тим більше, що мед із вуликів, які розташовані серед лісових масивів, екологічно чистий, незвичайний за смаком, цілющий…
На території Замлинського лісництва уже кілька десятків років знаходиться три пасіки. Нещодавно бджолярі лісгоспу провели удруге в цьому році викачку меду. Як розповідають працівники, початок сезону видався слабкий на кількість цього солодкого продукту. Запізнення тепла і несприятлива погода стали на заваді для бджіл у зборі нектару, тож весняного меду виявилося небагато. Втім, літній медозбір порадував. Тож на сьогодні викачали його у лісгоспі близько 500 кілограмів. Та щоб отримати мед з вуликів, або інші корисні продукти від бджіл, скільки ще клопіткої роботи біля цього крилатого медоносного і кусючого господарства. Про це розпитуємо у досвідченого пасічника ДП «Любомльський лісгосп» Миколи Лобка, який уже близько двадцяти років ходить біля пасік підприємства, має і свою власну пасіку.
«У трьох пасіках лісгоспу – сто бджолосімей, роботи коло них вистачає цілий рік – і біля бджіл, і біля пасік, - розповідає Микола Миколайович. Протягом весни – вставляємо рамки, щоб збільшити гніздо, кінець травня – початок червня – слідкуємо, щоб бджолосім’ї не роїлися, міняємо матки зі старих на молоді. В серпні – обробляємо вулики від кліща. Рамки треба теж у порядку тримати – витопити, почистити, натягнути нові дроти… Старі темні рамки витоплюємо на віск, та міняємо на нові, бо зі старих уже менше бджіл виходить. А з серпня – навпаки – скорочуємо гніздо, готуємо сім’ю до зимівлі. Якщо влітку треба 20-30 рамок, то зимують бджоли – із 7-ма10-ма». Здається ж узимку ці комахи сплять, але і в цю холодну пору треба слідкувати за ними. У листопаді – ретельно утеплються вулики спеціальними матрацами, оббиваються клейонкою. Взимку у бджоляному будиночку необхідно створити максимально затишні умови, адже в лютому починають виходити перші молоді бджоли. Тому, коли на вулиці – - 10, у клубі бджіл має бути - +36 (температура людського організму). Робота специфічна і клопітка. Багаж знань для пасічника у бджільництві має бути величезний. Це розуміємо під час спілкування із професіоналом. Скільки тих приладь, оснащень, що ними наповнений будинок бджолярів, скільки нюансів, тонкощів, терпіння і мужності треба у цій справі. Та й на території пасіки треба підтримувати порядок, обкошувати, за станом вуликів слідкувати. В усіх бджоляних справах допомагає Миколі Лобку теж уже багато років ще один працівник-пасічник Сергій Бородчук.
На запитання, як бути хорошим пасічником, Микола Миколайович відповідає: «На початку треба мати бажання, а потім – досвід, без спеціальних знань, навичок не обійтись. А ще треба любити цю роботу, треба від неї отримувати задоволення. Щоб працюючи біля бджіл, не втомлювалися, а лише відпочивали.» Дуже важливо, що до божих комах треба іти чистим, без різких запахів, адже бджоли не терплять неприємних ароматів, алкоголю та злих агресивних людей. Тому їх не варто боятись, адже користь для людини вони приносять величезну, навіть своїм укусом.
| |
|
Всього коментарів: 0 | |