Головна » 2016 » Липень » 6 » Заготівля лісу необхідна у веденні лісового господарства
16:02
Заготівля лісу необхідна у веденні лісового господарства

Рубка лісу – завжди була і є вагомим процесом у веденні лісового господарства. Ця  значна робота у лісі цікавить багатьох пересічних громадян. Гострі запитання неодноразово звучать на адресу працівників лісової галузі: чи законно вирубується деревина, на підставі чого, чому стільки, а не менше і куди її вивозять… Звичайно, така зацікавленість і небайдужість людей до долі лісу не випадкова і зрозуміла. Ліс – це справді неоціненне багатство, яке подарувала нам природа. Він не може не зачаровувати і не хвилювати. А особливо тих, хто народився і виріс поблизу лісу, провів там усе своє життя, чиї дідусі і бабусі завдяки зеленим насадженням виживали і онуків привчали цінувати цей дар. Ліс і сьогодні годує жителів краю, дає деревину як матеріал, гріє взимку…

І саме лісівники покликані і призначені охороняти, берегти, примножувати та раціонально використовувати лісове багатство на благо держави і його народу. Тож говоримо із директором ДП «Любомльський лісгосп» Сергієм Боярчуком про інші сторони призначення лісу, зокрема, вирубки, подальшого використання матеріалу, згідно із законами природи, України та розвитку лісогосподарського підприємства.

- Сергію Сергійовичу, розкажіть, з чого починається вирубка лісу?

- Зазначу найперше, що об’єми рубання лісу не вирішують самі лісівники. Кількість дозволених кубометрів на рік у тому чи іншому лісгоспі визначається спеціалістами-таксаторами під час лісовпорядних експедицій через кожні 10 років. Таким чином фіксуються у лісі площі деревостанів – стиглих, пристигаючих, середньовікових та молодняків, після чого подаються об’єми заготівель рубок головного та проміжного користувань, визначається розрахункова лісосіка. Так у 2012 році на території нашого лісгоспу Львівська лісовпорядна експедиція провела базове лісовпорядкування. Таксатори спочатку займаються польовими роботами, тобто проводять таксацію насаджень у лісі, а потім – камеральними – обробляють польові матеріали. Оброблені матеріали розрахункової лісосіки рубок головного користування направляються в Міністерство екології та природних ресурсів України для затвердження. У 2014 році наказом №28 від 27.01. нам було визначено у рік заготовлювати із головного користування - 40 160 м3. В тому числі по госпсекціях – сосни – 27 630 м3, дуба – 1 010 м3, ялини – 370 м3, вільхи – 9 240 м3, осики – 650 м3, граба – 150 м3, берези – 1 260 м3. Окрім цього є ще рубки догляду, з яких визначено заготовити 12 500 м3 і ні в якому разі не більше. 

- У чому полягає мета рубок, яка користь від них?

- Оскільки рубки є різні, то і мета дещо відрізняється. Наприклад, рубки догляду за молодими деревостанами протягом періоду їх росту і розвитку. А це і освітлення, прочищування, проріджування, прохідні рубки, залежно від віку насаджень. Кожного року складається план санітарно-оздоровчих заходів у лісі. До таки належать санітарні рубки, які  здійснюються у пошкоджених насадженнях пожежами, шкідниками, хворобами. Є вибіркові та суцільні санітарні рубки, які проводимо спостерігаючи за розповсюдженням та характером захворювань. Рішення про ці заходи приймаються відповідною комісією. Такі ділянки мусимо рубати, щоб унеможливити подальше захворювання дерев сусідніх, їх всихання та теж втрати товарної якості деревини. Інші - суцільні рубки головного користування, проводяться на ділянці, де деревина досягла віку зрілості. Стиглий вік, зокрема, у сосни – найпоширенішої у нас породи – 81 рік. Звичайно, це дерево може рости і довше, але це вже винятки. Якщо ж сосна старіша, то уже втрачає свою якість і товарну цінність. Тобто із якісної ділової деревини від неї залишиться нижчий сорт або дрова. А це втрата і для підприємства, і, відповідно, для економіки України.

- Не мало важливий і фінансовий бік лісозаготівель.

- ДП «Любомльський лісгосп» за 2015 рік реалізувало продукції на 37 млн. 268 тис. грн. За І півріччя 2016 року у зв’язку з позитивними змінами в економіці ми отримали коштів від реалізації уже на суму 26 млн. 758 тис. грн. Лісова галузь Любомльщини поповнює місцевий та державний бюджети завдяки сплаті необхідних податків. Так, з початку 2016 року наш держлісгосп сплатив разом податків на 4 951 тис. грн. (За 2015 рік сума податків склала – 6 538,8 тис. грн.) В тому числі у податках лісгосп сплачує  за кожен кубометр зрубаної деревини так звану попневу плату. Такої у держбюджет цього року було перераховано 1 357 тис. грн. Також серед виплат значний і єдиний соціальний внесок (соціальний та пенсійний), який у першому півріччі цього року склав – 1 654 тис. грн. (У 2015 р. – 3 049,6 тис. грн.) Ці кошти ідуть на пенсії громадянам та інші виплати. ДП «Любомльський лісгосп» знаходиться на госпрозрахунку та приносить чималу користь і підтримку як для держави, так і для місцевого самоврядування та жителів краю. А також від реалізації деревини близько 200 працівників лісгоспу отримують зарплату, середня складає на сьогодні - 7500 гривень. Користуючись нагодою, хочу подякувати людям – жителям Любомльського району, які підтримують чистоту, дотримуються правил пожежної безпеки та бережуть ліс. Сподіваюсь на подальше взаєморозуміння.

Переглядів: 707 | Додав: luboml | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar